Nie dajcie szansy złodziejowi, oznakujcie swoje rowery

Straż Miejska w Cieszynie znakuje rower o tym wiedzą już prawie wszyscy zainteresowani,

Za nami – 4 sierpnia 2018 kolejna akcja znakowania.

Tymczasem ...

W poniedziałek (23.07.18) Zastępca Komendanta Straży Miejskiej w Cieszynie Janusz Sikora wręczył Komendantowi Powiatowemu Policji w Cieszynie insp. Jackowi Bąkowi zestawy do identyfikacji oznakowanych rowerów. Dzięki nim Policjanci w całym powiecie będą dysponować odpowiednim sprzętem, który ułatwi identyfikację skradzionych wcześniej rowerów.

Przekazany sprzęt, służyć będzie policjantom z wydziału ruchu drogowego, na każdym
z komisariatów oraz w Cieszyńskiej Komendzie Powiatowej Policji . Zestaw do identyfikacji oznaczonych rowerów składa się z elektronicznego mikroskopu, nożyka do zdejmowania mikro- znaków, oraz lampki UV.

Zestawy umożliwią identyfikację każdego rodzaju oznakowanych pojazdów– rowerów, wózków inwalidzkich, wózków dziecięcych. Akcje znakowania prowadzono w wielu miejscach w Polsce, również w Cieszynie i naszym regionie.

Funkcjonariusze znakujący pojazdy nanoszą w wybrane miejsca tzw. syntetyczne DNA z numerem identyfikacyjnym, które następnie wraz z innymi, niezbędnymi danymi trafiają do Międzynarodowej Bazy Pojazdów. W przypadku zgłoszenia kradzieży oznakowanego pojazdu,
w bazie pojawia się komunikat, widoczny dla jej użytkowników. Znakowanie ułatwia identyfikację skradzionego roweru i jego zwrot do prawowitego właściciela.

Znakowanie pojazdu w ten sposób nie ingeruje trwale w wygląd np. roweru. Oznakowanie jest niewidoczne dla osób postronnych. Widoczny element to naklejka, umieszczana na ramie pojazdu, która informuje, o zabezpieczeniu syntetycznym DNA.

System znakowania pojazdów, bardzo popularny na terenie Czech, w Cieszynie, w naszym regionie, został spopularyzowany poprzez działania Straży Miejskiej.

Ostatnia, w tym miesiącu, akcja znakowania rowerów odbyła się w sobotę (4 sierpnia) na
ul. Zamkowej (most graniczny) w godzinach 9.00-15.00.

W czasie sześciu godzin pracy, uciążliwej z uwagi na upały, pracy, strażnicy oznakowali 50 rowerów.

Osoby, które z różnych powodów nie mogły być 4 sierpnia na moście granicznym a są zainteresowane oznakowaniem swoich rowerów, prosimy o kontakt, (od 5 sierpnia) z dyżurnym Komendy Straży Miejskiej w Cieszynie.

Zakup niezbędnego sprzętu został sfinansowany funduszy europejskich w ramach współpracy transgranicznej pomiędzy Polską i Czechami.

Straż Miejska radzi, pomaga, ostrzega!

Nie ułatwiajcie roboty złodziejom! Znakowanie roweru to większa szansa na jego odzyskanie,
w przypadku kradzieży.