Jakie interwencje podejmują strażnicy miejscy z Cieszyna? Część 1

 

 

W powszechnej opinii, choć niekoniecznie słusznej strażnicy miejscy mają łatwą pracę, ot wypisać wezwanie dla kierowcy, nałożyć mandat za nieprawidłowe parkowanie i w zasadzie to wszystko. Rzeczywistość pokazuje jednak inne oblicze służby na rzecz społeczności lokalnej. Oto przegląd wybranych interwencji z października 2018.

W pierwszej części przedstawimy interwencje związane z ochroną środowiska, paleniem tytoniu w miejscach gdzie jest to zabronione albo bezpańskimi psami.

 

Zaśmiecone miejsce publiczne

1 października 2018 r. - patrol Straży Miejskiej w Cieszynie, ukarał mandatem karnym, mężczyznę, który zaśmiecił miejsce publiczne. Pamiętajmy, to, że „pod ręką” nie ma kosza na śmieci, nie oznacza, że możemy je wyrzucać gdziekolwiek.

 

Dworzec Cieszyn – palenie papierosów

1 października dwie nieletnie osoby zostały ujęte przez strażników miejskich w związku z paleniem papierosów w miejscu objętym zakazem palenia tytoniu. Stosowne pisma trafiły do cieszyńskiej Policji i Szkół.

 

Gospodarka ściekami

Prawidłowe usuwanie ścieków z posesji to sprawa niezmiernie istotna dla naszego środowiska naturalnego. Niestety nie wszyscy tak myślą. Trzykrotnie, 1 października; 22 października i 28 października – strażnicy, podczas kontroli sanitarno-porządkowych stwierdzili naruszenie zasad usuwania ścieków z posesji prywatnych. Osoby odpowiedzialne, za taki stan rzeczy zostały ukarane mandatami karnymi.

 

Plakaty w miejscach niedozwolonych

2 października, na ulicy Hażlaskiej w Cieszynie strażnicy ukarali mandatami karnymi osoby, które rozwieszały plakaty wyborcze, w miejscach, w których jest to zabronione. Taka sama sytuacja miała miejsce 8 października przy ul. Kopernika.

 

Papierosy w Parku Regera

10 października cztery nieletnie osoby zostały ujęte przez strażników miejskich w związku z paleniem papierosów w Parku Regera, gdzie obowiązuje absolutny zakaz palenia tytoniu. Stosowne pisma trafiły do szkół i cieszyńskiej Policji.

 

Bezpańskie psy i wsparcie dla pracowników schroniska dla zwierząt

w okresie od 7 października do 23 października strażnicy miejscy sześciokrotnie ujawnili bezpańskie psy oraz udzieli wsparcia pracownikom schroniska w ich odłowieniu. Nieodpowiedzialni właściciele psów zostali ukarani mandatami karnymi

 

Odpady w piecu

28 października przy ul. Przepilińskiego, strażnicy miejscy podczas rutynowej kontroli przestrzegania przepisów ustawy o ochronie środowiska, stwierdzili spalanie odpadów w piecu centralnego ogrzewania. Sprawca został ukarany mandatem karnym.

 

W drugiej części informacjo o wybranych interwencjach strażników funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Cieszynie przedstawimy działania dotyczące przeciwdziałania zakłóceniom porządku publicznego, czynom nieobyczajnym i piciu alkoholu w miejscach publicznych, gdzie jest to zabronione.